Visegrádi Renáta
tudományos segédmunkatárs
A nagyváradi római katolikus püspöki palota díszterme
Az idei évben Nagyváradon, május 2–4. között került megrendezésre a X. Fraknói Akadémia, mely a váradi kanonok, címzetes püspök és MTA főtitkár, Fraknói Vilmos (1843–1924) halála századik évfordulójának állított emléket „Fraknói Vilmos püspök, nagyváradi kanonok, az MTA-főtitkára és a magyar történetkutatás” címmel.
A nagyváradi püspöki palota dísztermében megrendezett tudományos konferencia első napján a prezentációk Fraknói Vilmos korai tudományos munkásságát és az általa megkezdett vatikáni kutatásokat, forrásfeldolgozásokat járták körül, továbbá a Monumenta Vaticana Hungariae elindítását és az általa megalapított Római Magyar Történeti Intézetet. A következő szekcióban az előadások fókusza Fraknói kortársainak és kollégáinak (Óváry Lipót, Lukcsics József és Veress Endre) több itáliai – de főként a vatikáni – levéltárban végzett forrásfeltáró munkásságán volt.
A konferencia második napján három szekció keretében ismertették az előadók Fraknóinak a magyar medievisztika megalapozásáért tett érdemeit, MTA főtitkári teendőit, életmű-bibliográfiáját és közéleti publicisztikai munkásságát, továbbá a Nagyváradhoz és Erdélyhez való kötődését is.
A magas színvonalú tudományos emlékkonferencia zárását követő napon, május 4-én Lakatos-Balla Attila történész-muzeológus (aki május 3-án „Rómer Flóris és Fraknói Vilmos nagyváradi irathagyatéka” címmel maga is előadást tartott a konferencián) és Böcskei László megyéspüspök vezetésével a résztvevők megtekinthették a püspöki palotát és a székesegyházat, a délután folyamán pedig a váradi várat, ahol Szent László egyetlen nagyváradi köztéri lovasszobra is áll.
A X. Fraknói Akadémia részletes beszámolóját és további képeket a Fraknói Vilmos Római Történeti Kutatócsoport honlapján lehet megtekinteni.
A képek kattintással nagyíthatók.
Fényképek: © Visegrádi Renáta