Kurzusok
2022/23/2 (tavaszi félév)
Történelmi források a digitális térben: létező modellek, lehetséges megoldások
A kutatócsoport tudományos munkatársa, Novák Ádám (Debreceni Egyetem, Déri Múzeum) Hunyadi Zsolttal (Szegedi Tudományegyetem) és Kiss Gergellyel (Pécsi Tudományegyetem) együttműködve koordinál egy egyetemi kurzust (Történelmi források a digitális térben: létező modellek, lehetséges megoldások), amely elsősorban a Ph.D.-hallgatókat hivatott orientálni a levéltári források digitális térben való megjelenési módjairól.
A kurzus alapját az adja, hogy az adatbázisok közötti átjárhatóság, és későbbi összekapcsolásuk olyan kihívást jelentenek, amelyek megoldásához speciális kompetenciák szükségesek. Ezért a kurzus keretében a fontosabb adatbázis-struktúrákat, valamint a programozáshoz használt fontosabb nyelveket is áttekintik. Ezen kívül egy-egy már meglévő adatbázis felépítését és működési elveit is vizsgálják.
A hallgatók betekintést nyernek a digitalizációs eljárásokba: oklevelek, könyvek, kódexek, pecsétek, folyóiratok digitalizálása és közzététele.
A meghívott előadók online platformon keresztül mutatják be egy-egy adatbázis működését. A kurzus kialakításakor fontos szempont volt, hogy a magyar adatbázisok (Arcanum; DelegatOnline; Memhung 3D Seals; MNL OL; Monguz) mellett a külföldi adatbázisok (mint például a Prosopange) is a tananyag részét képezzék.
A kurzust lezáró study day keretében számos hazai és külföldi kutató előadását lehet majd követni: Kovács Tamás (University of Graz); Michael Gervers (University of Toronto); Kurecskó Mihály (MNL OL); Biszák Sándor (Arcanum Kft.); Czoboly Miklós (Monguz Kft.); Péter Róbert (AVOBMAT); Kiss Gergely, Báling Péter (DelegatOnline); Anne Tchounikine (Université de Lyon – Prosopange: http://base.angevine-europe.huma-num.fr/prosopange/); Adam Zapała (Dariah – Digital Research Infrastructure for the Arts and Humanities, European Research Infrastructure Consortium, Párizs-Berlin).